About Rules and Application Required Forms Documents Campus Map Gallery Mission Control

 

The 2005 Mars Rover Model Competition
2005 Winners

Primary(3-5) Free Form

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Windsong Intermediate

Mars Settler

Kevin

Chew

Corey

Smith

2

Woodlands Christian Academy

M.O.M.1

Stephanie Ann

Mallard

3

Windsong Intermediate

Olympus

Evan

Wilkinson

Lindsay

Bonnen

4

Windsong Intermediate

M.V.E.E.M.

Michael

Tomerlin

Kyle

Wiley

Elisabeth

del Toro

5

Windsong Intermediate

The Rendevous

Logan

Marullo

Hannah

Bevers

Diane

Thompson

Primary(3-5) Radio Control

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Colony Meadows Elementary

Martian Mayhem

Russell

Carlson-Stadler

Shawn

Janarthanan

Paul

Rafaile

Justin

Wilson

2

Bales Intermediate

Polar Express

Katelyn

Willis

Peyton

Yager

Morgan

Howard

3

Bales Intermediate

Pink and Purple Mars Updater

Shannon

Ellis

Leah

Erenwert

4

Bales Intermediate

Solar Searcher

Nathan

Hobley

Alexandra

Wilson

Jeffrey

Stone

5

Bales Intermediate

Volcanic Explorer

Alli

Ess

Rachel

Goeken

Kathleen

Cain


Primary(3-5) Solar Power

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Westwood Elementary

Super Space Discovery

Lisa

Hermes

Taylor

Stump

Eric

Loll

Caitlin

Severs

2

Post Oak Montessori School

The Savior

Luciano

Posada

Gabrielle

Posada

Quinn

Looper

Ricky

Fromm

Tim

McMahon

Tom

Harvey

3

Bales Intermediate

Thor

Ben

Clements

Brandon

Goddard

Matt

Kibikas

Grady

Leask

4

Southside Elementary

Solution

Quinton

Bailey

Blaine

Smith

Amri Jo

Castillo

Talor

Benton

Tyler

Taterka

5

Bales Intermediate

Cyber Sue

Laura

Bradley

Alex

Hemphill

Secondary(6-8) Free Form

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Mary Marek Elementary(6th)

Aries I

Chelsea

Ferguson

Stacey

Dumlao

Rachelle

Spencer

2

Science Magnet Program/ Seabrook IS

Model 1

Charles

Campise

Drew

Wiley

David

Radney

Blake

Ingenthran

3

Science Magnet Program/ Seabrook IS

Model 2

Brooks

Rosson

Christopher

Templin

Nick

Brooks

Joshua

Torres

4

Humble Middle School

V-Rover

Maureen

Bracho

5

Humble Middle School

The Gun Turtle

Jonathan

Reyes

Amy

Nguyen

Joseph

Espitia

Divonte

Gorham


Secondary(6-8) Radio Control

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Manvel Jr. High

Model 2

Glen

Worley

Cameron

Schlegel

2

St. Catherine’s Montessori

Kestrel

Matthew

Copley

Kohlton

Fry

3

St. Catherine’s Montessori

Hydrodigger

Marcella

Lunn

Nicholas

Salcedo

William

Delgado

Anand

Mani

4

Humble Middle School

Mars Interpreter I

Aisha

Shamsi

Nitya

Verma

Jessica

Vargas

5

St. Francis Episcopal Day School

Linger

Eric

Schneider

Secondary(6-8) Solar Power

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Ft. Settlement MS

AT-ME

Jeffrey

Pacht

2

Humble Middle School

Yoshomitzu

Shawn

Wagenschein

Jonathan

Sheffield

Vinesh

Patel

Larry

Rosales

3

Science Magnet Program/ Seabrook IS

Model 3

Morgin

Tingle

Dean

Dunbar

Tevin

Boss

Michael

Pontikos

Doug

Johnson

4

Ft. Settlement MS

Falcon Sal

Amnah

Kudia

Shree

Pandya

Lipika

Grover

5

Ft. Settlement MS

STARLIGHT

Nikhil

Dixit