About Rules and Application Required Forms Documents Campus Map Gallery Mission Control

 

The 2006 Mars Rover Model Competition
2006 Winners

Primary(3-5) Free Form

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Windsong Intermediate

Mars Wind

Taylor

Ruzicka

Taylor

Martin

††††† Ryan

Golding

2

Windsong Intermediate

Breathtaker

Nicole

Krouse

Diane

Thompson

††††† Blake

Sokora

3

Windsong Intermediate

R.O.M. F.R.A.S.E.S.

Hannah Bevers

Bevers

K. C. Hall

Hall

††††† Fritz

Dittmer

4

Windsong Intermediate

The Possible

Kelsey

Thomas

Sean

Byron

††††† Blake

Crawford

5

Windsong Intermediate

Evolutionís Progress

Drew

Hopf

Hayley

Boswell

††††† Sean

Goodwin

 

Primary(3-5) Radio Control

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Bales Intermediate

Polar Express

Paige Chisholm

Chisholm

Julia

Conger

Melinda

Russell

2

Southside Elementary

Spyro

Justin

Macik

Shawn

Thomson

Leeanna

Weidner

Marina

Huffman

Erica

Berry

3

Southside Elementary

Dark Rover

Brittany

Sims

Tessa

Ruefenacht

Lizette

Rangel

Quentin

Harris

4

Southside Elementary

Star Raider I

Marcello

Diaz

Shay

Randall

Chandy

Standard

Damian

Howells

Brandon

Smith


Primary(3-5) Solar Power

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Poe Elementary

Mission on Mars

Helen

Sharpless

Vera

Ranneft

Renee

Kono

SuMin

Cha

2

Bales Intermediate

Miracle

Emelie

Fredrickson

Lily

Vo

3

Poe Elementary

Soldier

Amanda

Dinh

Emma

Haggeman

Libby

Brudner

Katriel

Murphy

4

Poe Elementary

Amae 5

Anna

Nugent

Micah

Montgomery

Alexa

Sanchez

Allen

Edwards

5

Bales Intermediate

Odyssey

Carey

Landon

Alyx

Porter

Rachel

Truong

 

Secondary(6-8) Free Form

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Wilkerson Intermediate

M.O.M. 2

Stephanie Ann

Mallard

2

King Middle School

Venkal

Karina

Lopez

Veronica

Nolazco

3

St. Jerome Middle School

Cherokee

Sarah

Nguyen

Ann

Nguyen

Shannon

Reynolds

4

St. Jerome Middle School

Pawnee

Lesley

Le

Risa

Steinecke

Brithny

Bock

5

King Middle School

A&E Creations

Amber

Gregory

Elvia

Gonzales


Secondary(6-8) Radio Control

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

King Middle School

Aquilo

Christopher

Burns

William

Enoch

Christopher

Allen

2

Manvel Jr. High

E-T Tech 10

Clint

Weekley

3

King Middle School

METS

Becky

Risenhoover

Cameron

Vines

Megan

Andrusik

4

Cornerstone Academy

R.C. II

Alex

Price

5

King Middle School

X7

Oscar

Cardenas

Kendahl

Roberts

 

Secondary(6-8) Solar Power

Place

School

Model

Students

First Name

Last Name

1

Post Oak School

The Perfectionist

Luciano

Posada

Gabrielle

Posada

Quinn

Looper

Tim

McMahon

Tom

Harvey

2

Ft. Settlement MS

Intergalactica

Ravi

Poola

Vince

Kallarackal

Rohail

Dadwani

Vignesh

Pandurengan

3

Ft. Settlement MS

The Horn

Francis

Bhatia

Saqib

Ali

Noman

Ali

Saffan

Momin

4

Ft. Settlement MS

The Punisher

Nikhil Iyer

Iyer

Mitch

Matthews

Jeffrey

Brown

Kieran

Bhatia

5

Ft. Settlement MS

The Galaxian Rover

Evan

Buckley